square

Trochę historii

Miejsce, w którym istnieje dzisiaj Spółdzielnia „Morena” ma długą i bogatą historię. Nazwa dzielnicy Piecki-Migowo pochodzi od dwóch wsi, które rozłożyły się między tutejszymi wzgórzami jeszcze w Średniowieczu.  

Pierwsze wzmianki o Migowie sięgają 1379 r. Domy osady znajdowały się na trasie Siedlce-Kokoszki, fragmencie jeszcze dawniejszego szlaku bursztynowego. Sama wieś kilkakrotnie zmieniała nazwę, zanim stała się polskim Migowem. Po wojnie trzynastoletniej, w 1454 r., stała się własnością miasta Gdańsk, ale nie jego częścią. Już od XVIII wieku zaczęły powstawać tu rezydencje zamożnych mieszkańców miasta. W 1954 roku Migowo, przedwojenne Müggau, stało się oficjalnie jego częścią. 

Sąsiadująca z Müggau wieś Pietzkendorf należała w Średniowieczu do Zakonu Najświętszej Marii Panny, zwanego w Polsce Krzyżakami. W połowie XV w. stała się własnością Szpitala św. Elżbiety zarządzanego wówczas przez Radę Miejską Gdańska. U schyłku XVII część wsi wzięła w dzierżawę jedna z najzamożniejszych pomorskich rodzin – Uphagenowie. Podobnie jak pobliskie Migowo Piecki weszły w skład Gdańska w styczniu 1954 r. 

Długa historia nie przeszkodziła, by nazwa Piecki-Migowo powoli stawała się jedynie urzędową. Mieszkańcy Gdańska przywykli nazywać tę dzielnicę Moreną – od nazwy naszej Spółdzielni. Ale zanim tak się stało musiało tu stanąć osiedle. 

Pierwszą łopatę na budowie osiedla „Morena” wbito pod koniec 1975 r. Niecały rok później – we wrześniu 1976 r. – do nowych bloków wprowadzili się pierwsi lokatorzy. Ale prace nad osiedlem zaczęły się dużo wcześniej. Projekt osiedla powstawał od 1972 r., a opracowywał go Kombinat Budowy Domów w Kokoszkach. To tu powstawały później prefabrykaty, z których w ekspresowo szybkim tempie zbudowano w kilka lat cztery odrębne części osiedla – jednostki A, B, C i D. W ciągu zaledwie 5 lat zaludniło je 16 tys. osób.

Morena dzisiaj

Spółdzielnia „Morena” liczy dziś 135 budynków, w których mieszka 17,5 tys. osób – większość ludności z liczącej ok. 28 tys. dzielnicy. Rozłożone na 88 hektarach osiedle ma ponad 6,5 tys. mieszkań. 

Pięknie umiejscowione wśród wzgórz wznoszących się nad Gdańskiem kusi zielenią i dobrą komunikacją z główną częścią miasta. Można z niej w miarę sprawnie dotrzeć tam liniami tramwajowymi oraz dzięki rozbudowanej sieci autobusów. Ale tak naprawdę większość niezbędnych usług można znaleźć na miejscu. Przychodnie, sklepy, galeria handlowa z sześciosalowym kinem to tylko część z tego, co oferuje dzielnica Piecki-Migowo. 

Jest też rozbudowana oferta edukacyjna – przedszkola, szkoły podstawowe oraz liceum. A jednym z kulturalnych serc dzielnicy jest Centrum Kultury im. Jana Pawła II, chluba Spółdzielni „Morena”. Powstałe w 1984 r. jako SCK im. Stanisławy Przybyszewskiej dzięki aktywności i zaangażowaniu Mieszkańców Spółdzielni od niemal dekady przeżywa renesans. Zajęcia mogą tu znaleźć dla siebie zarówno seniorzy, jak i dzieci i młodzież. Teatr, kabaret, zajęcia językowe, koła zainteresowań – to tylko część z jego oferty. 

Wszystkie te atuty obszaru, na którym położona jest Spółdzielnia sprawiają, że jest to atrakcyjne miejsce do mieszkania. Aż 82 proc. mieszkańców dzielnicy Piecki-Migowo zadowolonych jest z życia w swojej okolicy, a Gdańsk wraz z Gdynią są miastami o najwyższym poziomie szczęścia mieszkańców w Polsce – wynika z raportu „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” – autorstwa portalu Otodom i ThinkCo. 

Morena to po prostu dobre miejsce do życia. 

Statystyki

Dowiedz się więcej o naszej Spółdzielni. Sprawdź nasze statystyki.

135

budynków mieszkalnych

6500

liczba mieszkań

7500

liczba Członków Spółdzielni

88 ha

powierzchnia

378 tys m2

powierzchnia mieszkań

120

lokali użytkowych